NumeriaNumeria Matematika-problemak

7ko taula: biderketa-taula, trikimailuak eta ariketak

Hemen duzu 7ko taula osoa, ikasteko trikimailuak, 10 galderako joko bat eta inprimatzeko 12 ariketa soluzioekin. Doan, izena eman gabe.

7ko taula

7 × 17
7 × 214
7 × 321
7 × 428
7 × 535
7 × 642
7 × 749
7 × 856
7 × 963
7 × 1070
7 × 1177
7 × 1284

7ko taula ikasteko trikimailuak

Jokoa: 7ko taula

7ko taulako 10 biderketa ausazko ordenan. Idatzi emaitza.

7ko taulako ariketak soluzioekin

7ko taulako biderketak

1.7 × 3

Ikusi soluzioa
7 × 3 = 21.

2.7 × 6

Ikusi soluzioa
7 × 6 = 42.

3.7 × 8

Ikusi soluzioa
7 × 8 = 56.

4.7 × 9

Ikusi soluzioa
7 × 9 = 63.

5.7 × 4

Ikusi soluzioa
7 × 4 = 28.

6.7 × 7

Ikusi soluzioa
7 × 7 = 49.

7.7 × 11

Ikusi soluzioa
7 × 11 = 77.

8.7 × 12

Ikusi soluzioa
7 × 12 = 84.

7ko taularekin zatiketak

9.14 ÷ 7

Ikusi soluzioa
14 ÷ 7 = 2, 7 × 2 = 14 delako.

10.35 ÷ 7

Ikusi soluzioa
35 ÷ 7 = 5, 7 × 5 = 35 delako.

11.49 ÷ 7

Ikusi soluzioa
49 ÷ 7 = 7, 7 × 7 = 49 delako.

12.63 ÷ 7

Ikusi soluzioa
63 ÷ 7 = 9, 7 × 9 = 63 delako.

Beste biderketa-taula batzuk

Maiz egiten diren galderak

Zein da 7ko taula ikasteko trikimailua?

Zatitu 5 eta 2tan: 7 × 8 = 5 × 8 + 2 × 8 = 40 + 16 = 56. 7koa zailena da: hasi dagoeneko ezagutzen dituzunekin (7 × 2, 7 × 5, 7 × 10) eta eraiki gainerakoak horietatik abiatuta.

Zenbat biderketa ditu 7ko taulak?

Taula bakoitzak 12 biderketa ditu, 7 × 1etik 7 × 12ra, baina asko beste taula batzuetatik dagoeneko ezagutzen dira: propietate trukakorraren arabera, 7 × 3 eta 3 × 7 berdinak dira.

Zein mailatan ikasten da 7ko taula?

Taulak Lehen Hezkuntzako 2. eta 3. mailan ikasten dira. Ondo buruz ikasteko lagungarriak dira egunean 5 minutuko txanda laburrak, saio luzeak baino hobeto.

Eguneroko praktika, bere mailan

Numeriak zure semeak edo alabak non huts egiten duen detektatzen du eta zehazki hor lantzen du, azalpenekin. 14 egun doan, txartelik gabe.

Probatu Numeria doan →